Helsingin metron hiljattain uudistetut opastekyltit ovat herättäneet matkustajien keskuudessa paljon hämmennystä. Ennen uloskäyntien kadunnimiin perustunut opasjärjestelmä on nimittäin nyt korvattu kirjaimilla, jotka eivät välttämättä kerro satunnaiselle matkustajille mitään.
Kirjainten selitykset löytyvät kuulemma asemilta löytyvistä kartoista, mutta ainakaan pikaisella käynnillä tällä viikolla nämä kartat eivät olleet mitenkään liian hyvin esillä.
Kasper Diem -blogin saamien tietojen mukaan uloskäyntien nimien korvaaminen kirjaimilla oli kuitenkin vasta ensimmäinen askel isommassa uudistuksessa. Tällä viikolla alkaa nimittäin asemien nimien korvaaminen kirjaimilla.
Saaresmaan Jukka Helsingin seudun metroyhtiöstä on tyytyväinen.
”Tervetullut muutos. Vanhat nimet ovat olleet mukana metron alkuvaiheista lähtien, mutta nyt on vihdoin aika päivittää ne 2010-luvulle. Ei hetkeäkään liian aikaisin, jos kysyt minulta.”
Saaresmaan mukaan vastaava systeemi on käytössä ulkomailla.
”Ja tämähän uudistus on nimenomaan tarpeellinen ulkomaalaisille. Jotkut nimet niinkuin Kamppi kun ei vain taivu ulkomaalaisten suuhun. Kampin aseman korvaava uusi nimi ”B” sen sijaan on sekä helppo muistaa että lyhyt.”
Saaresmaa haluaa muistuttaa että hänen tietojensa mukaan ulkomailla metroasemilla ei todellakaan ole ikinä ollut muita tunnuksia kuin kirjain.
”Tässä tavoitteena on ollut nimenomaan selkeyttää ja yksinkertaistaa matkustajille tarjottavaa informaatiota. Ovathan kirjaimet paljon lyhyempiä kuin paikannimet.”
Kasper Diem -blogin saamien tietojen mukaan Helsingin seudun metroyhtiö lanseeraa syksyn aikana myös matkapuhelimeen ladattava apin niille joille uudet asemalyhenteet tuottavat vaikeuksia. Sovelluksen avulla matkustaja voi yksinkertaisesti skannaamalla QR-koodin tarkistaa millä pysäkillä on ja mistä pääsee maan pinnalle.
”Ainakin itselleni tämä selkeyttää asioita hyvin paljon. Ennenhän piti aina erikseen tietää oliko juna matkalla Ruoholahteen tai Vuosaareen. Nyt junat kulkevat suuntiin Y tai G – tai vaihtoehtoisesti K jos juna onkin menossa Vuosaaren sijasta Mellunmäkeen. Tai siis G:hen K:n sijasta. Vai oliko se päinvastoin? Joo. Siis K:hon G:n sijasta.”
Saaresmaa hymyilee.
”Ja tottakai olemme valmistauneet yleisön mussutukseen. Mutta nyt ei kaivata muutosvastarintaa. Nyt kaivataan reipasta uudistusta ilman nillitystä.”